KATECHEZA DOROSŁYCH – nowy semestr!
24 lutego 2022 bez-kategorii

Quaestiones disputatae

Średniowiecze czy naprawdę wieki ciemne?

Kościół instrukcja obsługi

W tym semestrze spotkania/wykłady z dyskusją będą się odbywały co 2 tygodnie w czwartek /1 i 3 czwartek miesiąca; wyjątkowo też w 5 czwartek marca/ o 19:00 w Domu Parafialnym w Paniówkach. Tematy historyczne związane ze Średniowieczem będą przeplatane aktualnymi zagadnieniami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi, ekspertami w swoich dziedzinach

3 III – Średniowieczne inspiracje – Wykład inauguracyjny historyka Tomasza Antona.

17 III – Charyzmat zakonny realizowany w świecie – świadectwo i wykład s. Barbary Żemły – przełożonej Oblatek Serca Jezusa.

31 III – Średniowieczne ideały życia zakonnego. Wciąż aktualne?

7 IV – Czy Jezus wiedział, że jest Bogiem? – część II.

21 IV – Po co w Kościele są sądy? Wykład oparty na praktycznym doświadczeniu sędziowskim. Ks. Paweł Czyrnik – sędzia Sądu Metropolitalnego w Katowicach.

5 V – Sobory i synody w Średniowieczu. Bardziej praktyka niż teoria.

19 V – Po co Kościołowi prawo? – wykład ks. Patryka Dąbrowskiego, pasjonata prawa kanonicznego.

2 VI – Między herezją a świętością – rzut oka na średniowieczne próby reformy Kościoła.

23 VI – Misje i misjonarze w średniowieczu. Na pograniczu teologii, kulturoznawstwa i geografii.