OGŁOSZENIA PARAFIALNE Niedziela Palmowa – 28.03.2021

Kolekta jest dziś przeznaczona na potrzeby parafii.

Zapraszamy dziś na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 15.45.

Przypominamy, że w kościele obowiązują nas ograniczenia narzucone przez władze państwowe. Aktualnie jest to limit 1 osoby na 20 m2, co u nas przekłada się w sumie na 24 osoby, nie licząc służby liturgicznej. Prosimy o ścisłe przestrzeganie tego przepisu. Podczas liturgii można gromadzić się wokół kościoła, z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego. Obowiązuje więc także dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy św. dla wszystkich wiernych archidiecezji, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w kościele. Zachęcamy więc do udziału we Mszy św. i nabożeństwach m.in. za pośrednictwem internetu. Zachęcamy też do przyjmowania Komunii św. duchowej przez wzbudzenie pragnienia przyjęcia Ciała Pańskiego, zwłaszcza wtedy, kiedy jednoczymy się na sprawowaniu Najświętszej Ofiary. Warunkiem jest oczywiście nasza wewnętrzna dyspozycja – wolność od grzechu ciężkiego. W niedziele po Mszy św. o godz. 10.30 Komunia święta będzie udzielana przy bocznych drzwiach kościoła.

W środę od godz. 8.00 chcemy odwiedzić chorych. Można ich zgłaszać w zakrystii. Ze względu na obecną sytuację prosimy jednak o roztropność.

W czwartek na godz. 9.00 zapraszamy do kościoła ministrantów, aby przygotować liturgię Triduum Paschalnego.

W Wielki Czwartek Mszę św. Wieczerzy Pańskiej będziemy sprawowali o godz. 18.00. Potem Najświętszy Sakrament będziemy adorować w Ciemnicy przy ołtarzu, przez całą noc i aż do ceremonii Wielkiego Piątku.

W Wielki Piątek zapraszamy na transmisję Ciemnej Jutrzni o godz. 7.00. Na godz. 15.00 zapraszamy na transmisję Drogi Krzyżowej, zaś Ceremonie Męki Pańskiej odprawiać będziemy o godz. 18.00. Potem Najświętszy Sakrament będzie wystawiony w Bożym Grobie przy ołtarzu, przez całą noc i aż do 18.00 w Wielką Sobotę. W piątek przypada też pierwszy piątek miesiąca, nie ma jednak Mszy św., dlatego Eucharystię za dzieci komunijne i ich rodziców sprawować będziemy podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w czwartkowy wieczór.

W Wielką Sobotę zapraszamy na transmisję Ciemnej Jutrzni o godz. 7.00. Mszę św. Wigilii Paschalnej sprawować będziemy o godz. 20.00.

Podczas adoracji prosimy zachować przepisy dotyczące liczby osób obecnych w kościele i inne przepisy sanitarne.

Zarządzeniem ks. Arcybiskupa nie będzie w tym roku obrzędu poświęcenia potraw wielkanocnych. Tzn. nie będzie w kościele, ani na wspólnym zgromadzeniu. Dla tych zaś, dla których poświęcenie potraw ma wartość religijną i duchową, przygotowany został obrzęd domowy, w którym rodzina zgromadzi się pobożnie wokół wielkanocnego stołu, a głowa rodziny poprowadzi wspólną modlitwę, aby wyprosić Boże błogosławieństwo. Na naszej stronie internetowej udostępniliśmy plik z przewidzianą modlitwą przy stole.

W niedzielę Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Mszę św. będą sprawowane o zwykłych porach.

W ciągu dnia, aż do środy, istnieje możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej kaplicy. Przypominamy jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów.

W Wielki Piątek kancelaria parafialna będzie nieczynna.

Zachęcamy do zapoznania się z programami nabożeństw w Radio Maryja i naszym radio eM, a także do korzystania z naszych transmisji internetowych. Transmitujemy wszystkie Msze św. z naszego kościoła i ceremonie Triduum Paschalnego.

Bóg zapłać za ofiary składane na potrzeby parafii przekazywane na różne sposoby, w tym także poprzez przelewy bankowe. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i polecamy tę formę wspierania parafii Waszej łaskawej pamięci.

Prosimy też o ofiary na kwiaty dla wystroju kościoła. Można je składać u p. Cecylii i p. Gabrieli w zakrystii, albo także przelewem z zaznaczeniem tytułu: na kwiaty

Wszystkim życzymy świętej niedzieli, głębokiego przeżycia czasu Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, a także pokoju, bezpieczeństwa i zdrowia.

W tym tygodniu będzie okazja do spowiedzi:

– przed Mszą św. poranną od 6.00 – 6.30

– poniedziałek 16.30 – 17.55

– wtorek 16.30 – 17.55

– środa 15.00 – 16.55

– Wielki Czwartek 16.00 – 17.45

– Wielki Piątek 8.00 – 10.00 i 16.00 – 17.45

– Wielka Sobota 8.00 – 10.00 i 16.00 – 18.00

O UZYSKANIU PRZEBACZENIA GRZECHÓW CIĘŻKICH W SYTUACJI NADZWYCZAJNEJ POZA SPOWIEDZIĄ (ks. prof. Jacek Kempa).

Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 960 przedstawia naukę Kościoła
o konieczności spowiedzi: „
Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami”.

Kościół wskazuje taki sposób uzyskania przebaczenia grzechów ciężkich
w wyjątkowej sytuacji niemożności wyspowiadania się. Jest nim
wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się.

Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1452) opisując doskonały żal za grzechy stwierdza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości». Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.

Nauka ta należy do Tradycji Kościoła. Nie umniejsza ona w żaden sposób wagi sakramentu pokuty. Wręcz przeciwnie, pokazuje jego wartość: do otrzymania przebaczenia wszystkich grzechów w takiej wyjątkowej sytuacji potrzebny jest nie tylko żal doskonały, ale też pragnienie spowiedzi. W przyszłości wyrazi się ono ostatecznie w czynie: w akcie spowiedzi, gdy miną nieusuwalne przeszkody.