Czechy i Morawy

Wakacyjny relaks w Czechach i Morawach

25 VII 2023 r. /wtorek/

7:30 – wyjazd z Paniówek /Dom Parafialny/

9:30 – zwiedzanie Ołomuńca wraz z lokalnym, czeskim przewodnikiem. Miasto kościołów, fontann, kamienic i wspaniałej architektury. Najważniejsze miejsca, w autorskim planie zwiedzania /ok. 3 godzin/

12:20 – Czas wolny w centrum Ołomuńca, w tym ewentualnie przerwa na obiad.

14:00 – Msza Święta na Świętym Kopeczku, krótkie zwiedzanie.

15:30 – wyjazd w stronę Ostrawy

16:15 – wejście do zoo w Ostrawie

20:00 – wyjazd do domu

21:00 – powrót do Paniówek

Prosimy wziąć ze sobą dobry humor, prowiant, ubranie adekwatne do pogody, dowód osobisty/paszport.

Koszt: 150 zł /dzieci i emeryci/; 165 zł /osoby dorosłe/

Istnieje możliwość zamówienia wspólnego obiadu, w skład którego wchodzą rosół z makaronem i „smažený sýr, brambory nebo hranolky, tatarská omáčka” /Smażony ser, ziemniaki albo frytki, sos tatarski/ w cenie: 52 zł.

Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie, opłatę dla przewodniczki /3 godziny zwiedzania/, wstępy do odwiedzanych miejsc, bilet do zoo.

Zapisy tradycyjnie w zakrystii, kancelarii i u ks. Sebastiana.

Przy zapisach prosimy o wpłatę całej kwoty. Szczegóły na odwrocie strony

Ołomuniec jest prawdziwą perłą wśród czeskich miast i posiada wiele, czym może się pochwalić: świątynie i pałace, malownicze zaułki, zabytek UNESCO, siedzibę arcybiskupa, drugi po Pradze najstarszy uniwersytet w kraju oraz prześliczną architekturą wszystkich stylów. Według legendy został założony przez Gajusza Juliusza Cezara.

Podczas zwiedzania dowiedzą się Państwo, jak naprawdę było z nim i Ołomuńcem. Mogą Państwo zobaczyć miejsca kultu religijnego i pobytu papieża Jana Pawła II., wysłuchać opowieści o tym, jak spodobał się Ołomuniec polskiemu królowi Janowi III. Sobieskiemu lub Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi i wreszcie zakochać się w nim jak inni liczni goście i miejscowi.

Zwiedzanie obejmuje najciekawsze miejsca i obiekty turystyczne:

• Rynek Górny
  • Kolumna Trójcy Przenajświętszej (UNESCO)
  • zespół barokowych fontann
  • zegar astronomiczny na ratuszu
  • kościół parafialny św. Maurycego
  • Rynek Dolny
  • kościół św. Michała
  • kaplicę św. Jana Sarkandra
  • willę Primavesi
  • katedrę św. Wacława
  • Muzeum Archidiecezjalne
  • parki (Bezručovy sady)
  • Pałac Arcybiskupi
  • uniwersytet

Ogród zoologiczny Ostrawa powstał w 1951 roku i rozpościera się na powierzchni blisko 100 hektarów liściastego lasu ze stawami. Niedawno część zoologiczna rozrosła się o ścieżki botaniczne, które pozwalają zwiedzającym dostać się do dotychczas niedostępnych części tego terenu i łączą się z ekspozycjami zoologicznymi.  Jest tu również pawilon Chitwan, a w nim naturalny wybieg dla niedźwiedzi himalajskich oraz Mała Amazonia z ekspozycją małpek pazurkowcowatych i 5000-litrowe akwarium, które symuluje dorzecze Amazonki. Na dzieci w ZOO Ostrawa czeka dziecięce ZOO – safari i plac zabaw.

Ostrawski ogród zoologiczny przechodzi w ostatnich latach zasadnicze zmiany, w związku z czym na odwiedzających czeka cały szereg nowych ekspozycji. Z hodowanych tu zwierząt szczególną atrakcję stanowią słonie, hipopotamy, tygrysy, niedźwiedzie, żyrafy czy szympansy. Są tu również rzadkie gatunki mniejszych zwierząt – zbiór lemurów        z Madagaskaru. Niektóre z nich można zobaczyć tylko w Ostrawie.