Wycieczka na Węgry.

31 VIII – 3 IX /czwartek-niedziela/

Dzień 1

Wyjazd z Paniówek w godzinach porannych. Przejazd na Węgry /ok.480 km/, po drodze postój w Esztergomie – największej bazylice na Węgrzech. Msza Święta.  Przyjazd do Budapesztu, zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma /ojcowie werbiści/, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2

Po Mszy Świętej i śniadaniu zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Budapeszt – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872–1873 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Obudy i Pesztu na prawym brzegu Dunaju. Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej, a także 8. pod względem zaludnienia miasto wśród stolic Europy. Stanowi wielki ośrodek kulturalny (biblioteka narodowa, liczne muzea, galerie sztuki, teatry, kluby, opera) i naukowy (Akademia Nauk, Uniwersytet im. Lorado Otvose (od 1635), Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny /od 1782/, Akademia Sztuk Pięknych, wiele innych uczelni i instytutów badawczych). Jest też ważnym centrum turystycznym, rozrywkowym i uzdrowiskowym. Po zwiedzaniu objazd panoramiczny miasta po Budzie, zamek, góra Gellerta, po Peszcie Parlament, obiadokolacja, nocny malowniczy rejs statkiem po Dunaju, nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu, wyjazd do Egeru, spacer po urokliwej starówce, z którą sąsiaduje najdalej na północ zlokalizowany minaret z czasów osmańskich. Zwiedzanie zamku i katedry. Msza święta. Przejazd do Doliny Pięknej Pani, degustacja lokalnych win w jednej z piwniczek oraz folklorystyczny wieczór węgierski z kolacją. Powrót do Budapesztu, nocleg.

Dzień 4

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjazd do Polski . Postój w Szentendere, spacer po miasteczku zamieszkałym przez uchodźców z Bałkanów (z czasów inwazji tureckiej w XIV wieku). Obecnie to malownicza miejscowość ulubiona wśród węgierskiej bohemy artystycznej, charakterem przypomina Kazimierz Dolny nad Wisłą. Powrót do Paniówek w godzinach wieczornych.

ŚWIADCZENIA

Zakwaterowanie: Dom pielgrzyma w Budapeszcie, pokoje 2, 3 – osobowe
z łazienkami. Wyżywienie śniadania i obiadokolacje wg programu.

Inne: ubezpieczenie KL i NNW, opieka pilota, składka na Turystyczny Fundusz.

UWAGA – kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Cena za osobę zależna od ilości osób:

40 os – 1190 zł

45 os – 1140 zł

49 os – 1100 zł

Na bilety wstępu i lokalnych przewodników, statek i wieczór w Egerze należy przeznaczyć ok. 90 €. Wstęp do Parlamentu /fakultatywnie/ 15€

Zapisy: w zakrystii, kancelarii i bezpośrednio u ks. Sebastiana.

Przy zapisie prosimy o wpłatę zaliczki: 300 zł.