Nabożeństwo 9 czytań i kolęd

Zapraszamy serdecznie na nabożeństwo 9 czytań, które zostanie odprawione 1 stycznia 2023 o godzinie: 15:30. Nabożeństwo 9 czytań to medytacja wybranych czytań z Pisma Świętego, które wiodą uczestników – jak głoszą słowa modlitwy wstępnej – „od pierwszych dni naszego nieposłuszeństwa, aż do chwały Zbawienia”. Szczegóły na plakatach i ulotkach z tyłu kościoła i na stronie internetowej.

Rys historyczny

Nabożeństwo 9 czytań i kolęd           

W 1880 roku Edward White Benson, późniejszy arcybiskup Canterbury i duchowy zwierzchnik anglikanów, zainicjował coroczną celebrację Festival of Nine Lessons and Carols, opierając się na średniowiecznych nabożeństwach odprawianych w jego starej katedrze w Truro /Kornwalia/ w wigilię Bożego Narodzenia. Tak więc
w zarysie to nabożeństwo łączy starą, piękną tradycję katolicką z odnową w duchu nowożytnym.

Warto dodać, że syn Edwarda, Robert Hugh Benson, został katolickim księdzem i był jednym z czołowych konwertytów katolickich na przełomie XIX/XX w, autorem licznych książek i kazań, które przywiodły na łono Kościoła rzesze anglikanów.

Nabożeństwo 9 czytań to medytacja wybranych czytań z Pisma Świętego, które wiodą uczestników – jak głoszą słowa modlitwy wstępnej – „od pierwszych dni naszego nieposłuszeństwa, aż do chwały Zbawienia”.

W 1918 roku liturgia została zaadaptowana do użytku w kaplicy King’s College w Cambridge, skąd dzięki transmisjom BBC (od 1928 r. radiowym, zaś od 1954 r. również telewizyjnym) stała się ona znana w całym świecie anglojęzycznym. Nabożeństwo zyskało globalną popularność nie tylko w kościołach Wspólnoty Anglikańskiej, ale także w świątyniach luterańskich i rzymskokatolickich.

1 stycznia będziemy mogli uczestniczyć w naszej paniowskiej wersji tego nabożeństwa. W Kościele w Polsce jest to bardzo świeże nabożeństwo.  Odprawia się je u dominikanów, ale w mocno zmodyfikowanej adwentowej wersji. My zaś wraz z solistkami i lektorami przejdziemy duchową podróż do źródeł wszelkiego Sensu, które odnajdziemy w Betlejem, w oryginalnej szacie.

Zachęcamy do przyjścia i czynnego uczestnictwa w tym niezapomnianym wydarzeniu, które od ponad wieku inspiruje wielu chrześcijan. Czujcie się wszyscy zaproszeni.

Plan nabożeństwa