Kilka uwag od fachowców na temat trwającego remontu… dla zainteresowanych:

1. Prowadzone prace remontowe to tak na prawdę kompleksowa przebudowa dachu i poddasza kościoła

2. Nie jest to tylko płytki – powierzchowny remont samego krycia polegający na wymianie „blachy”

3. Przebudowana, zaizolowana przeciwpożarowo oraz przeciwgrzybiczo (pierwszy raz w swej historii) została konstrukcja dźwigarów dachowych

4. Założona została warstwa pełnego deskowania (w momencie jej układania okazało się, że 80 letnia konstrukcja dachu jednak nie jest prosta. Nastąpiło zniekształcenie krokwi, na których zawieszony jest betonowy strop. W efekcie konieczne było zniwelowanie ich „kołyskowego” kształtu). Nie wykazała tego trapezowa blacha przybita zluzowanymi gwoździami. 

5. Następnie ułożone zostały warstwy wentylacyjne samego dachu (folie paroprzepuszczalne, maty dylatacyjne, przewietrzające….)….. czeka nas jeszcze w przyszłości ułożenie warstwy izolacji termicznej z wełny mineralnej, paroizolacje….

To są wszystko prace, które mając na uwadze ogromną powierzchnię dachu wymagają dużych nakładów czasowych i dzieją się częściowo w środku (pod dachem) – są zakryte….dla obserwujących

Efekt na dachu głównym jest już widoczny – ale droga do jego osiągnięcia i prace wyprzedzające miały ogromne znaczenie i tak kompleksowa przebudowa !!!! a nie remont to zdarzenie dla naszego kościoła bezprecedensowe i nie miało w takim zakresie jeszcze miejsca w jego historii… bo nie działamy powierzchownie usuwając skutki, ale rozpoczęliśmy ich usuwanie od środka, niwelując przyczyny…. nie wspomnę tutaj, że wcześniejsza powłoka była ułożona „odwrotnie”…

Pod hasłem remont dachu kryją się również:

Zrealizowanie systemu wentylacji i przewietrzania kościoła – tutaj nie trzeba nikomu argumentować konieczności

Wymieniono śniegołapy, instalację piorunochronną, 

Wymieniono rynny wraz z rurami spustowymi, 

Wyprostowano, zreprofilowano gzymsy, ujednolicone zostaną również narożniki, szpalety okienne

Trwają prace związane z izolacją cokołu, ścian podwalinowych – fundamentowych….

Czeka nas odświeżenie wraz z termoizolacją ścian szczytowych transeptu…

I wiele innych……

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że prace są prowadzone w ekstremalnie ciężkich warunkach atmosferycznych na dużej wysokości i wymagają ogromnej uwagi aby zachować bezpieczeństwo. Ekipy borykają się z „anomaliami” pogodowymi – skrajnie upalne lato, które podnosi temperaturę materiału do ……. 80 – 100 st.C (po chwili blach nie da się dotknąć gołymi rekami) kontra ulewy, wichury…. 

Kościół jest w nieustannym użytkowaniu i w 100 % dostępny – to też ma duże znaczenie…

W ciągu najbliższych lat w z związku z przepisami odrębnymi czeka nas wymiana systemu ogrzewania – co będzie generowało potrzebę kompleksowej przebudowy wnętrza kościoła….. zmiana sposobu ogrzewania na „niskoparametrowe” nowoczesne ogrzewanie powierzchniowe … itd.