Protokół przedślubny

Ustalenie daty ślubu dokonywane jest zazwyczaj ze znacznym wyprzedzeniem, ze względu na rezerwacje w Domach Weselnych. Na spisanie protokołu przedślubnego trzeba umówić się odpowiednio wcześnie, aby dać sobie czas na spokojne przygotowanie się do przyjęcia sakramentu. Dobry czas to pół roku przed ślubem.

Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego wydawane dla ślubu konkordatowego są ważne przez 6 miesięcy!

Świadectwo chrztu jest ważne także przez 6 miesięcy – w Kościele jest ono zarazem świadectwem stanu wolnego.

Na spisanie protokołu umawiamy się poza godzinami urzędowania w kancelarii. Trzeba na to zarezerwować do godziny czasu.

Jeśli żadne z narzeczonych nie należy do naszej parafii, protokół przedślubny należy spisać w parafii narzeczonej lub narzeczonego i do nas dostarcza się wtedy tylko tzw. licencję do zawarcia małżeństwa. Wszystkie formalności załatwiane są w parafii spisującej protokół.

DOKUMENTY jakie należy przynieść do protokołu:

1. Ważne dowody osobiste narzeczonych.

2. Świadectwo chrztu narzeczonego (narzeczonej) ochrzczonego poza Paniówkami.

3. Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (gdy ślub konkordatowy), lub akt zawarcia małżeństwa z USC, gdy ślub cywilny już zawarto.

4. Świadectwo ukończenia katechizacji

5. Świadectwo uczestnictwa w naukach przedślubnych i poradni życia rodzinnego (to można dostarczyć później)

Przebywający na stałe, albo przez dłuższy czas za granicą  wszystkie formalności załatwiają w Polskiej Misji Katolickiej w miejscu swojego pobytu, lub w katolickiej parafii swojego zamieszkania. Odpowiednie dokumenty są przesyłane do naszej parafii za pośrednictwem Kurii.

Jeżeli licencja do udzielenia sakramentu małżeństwa nie dotrze do nas najpóźniej na tydzień przed terminem ślubu, nie możemy ująć w planie tego wydarzenia, a tym samym wypada ono z harmonogramu organisty i kościelnych.

 

 Strona Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.

Nauki przedślubne 

Nauki przedślubne odbywają się w parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Knurowie

(ul. Kapelanów Wojskowych 5)

 Piątek, sobota godz. 17.00 i niedziela godz. 13.30

(piątek i sobota- sala kinowa wejście od strony Szkoły Podst. Nr 7)

2018  

październik 12, 13, 14

listopad 9, 10, 11

 

2019

styczeń 25, 26, 27

luty  8, 9, 10

kwiecień  5, 6, 7

maj 24, 25, 26

czerwiec 21, 22, 23 

Poradnia życia rodzinnego w Knurowie  środa godz. 17.00 (salka nr 3 w domu parafialnym)

Poradnia Życia Rodzinnego w naszej parafii  w każdy I czwartek miesiąca, po Mszy św. 

                                                         wieczornej, w salkach parafialnych ( z wyjątkiem lipca i sierpnia).

     Poradnia życia rodzinnego w Katowicach:

od 1 września 2016 r. Wydział Duszpasterstwa Rodzin (wraz z Archidiecezjalną Poradnią Specjalistyczną) jest czynny w godzinach:

poniedziałek od 7.30 do 19.30

wtorek od 7.30 do 15.30

środa od 7.30 do 19.30

czwartek od 7.30 do 15.30

piątek od 7.30 do 15.30.

Jednocześnie informujemy, że w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przyjmują psycholodzy świeccy (dwie osoby) oraz ks. dr Marian Wandrasz. Zainteresowani wierni mogą bezpłatnie skorzystać z porad psychologicznych, konieczne jest jednak wcześniejsze umówienie się na wizytę w godzinach pracy Wydziału, pod numerem telefonu: 32 608 15 96.

 Strona Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin.