W niedzielę, 27 grudnia, nasza wspólnota parafialna gościła ks. Arkadiusza Noconia, autora książki „Śladami Jana Pawła II po Watykanie”, kapłana pochodzącego z parafii, od wielu lat mieszkającego w Rzymie, wykładowcę na Uniwersytecie Gregoriańskim, pracownika Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Paniówek oraz zaproszeni goście z Wirku, Katowic, Bielska, Mikołowa, Pszczyny i wielu innych zakątków. Salki parafialne dosłownie pękały w szwach.

Ks. Arkadiusz w czasie interesującej prelekcji opowiedział o tym dlaczego napisał taką właśnie książkę. Niezwykle inspirujący był fragment spotkania poświęcony różnicom między turystyką religijną a pielgrzymowaniem. Autor podkreślał potrzebę ocalania śladów Jana Pana II oraz przybliżania postaci Papieża młodszym pokoleniom, które nie miały okazji osobiście poznać Jana Pawła II czy też śledzić na bieżąco jego życia oraz nauczania.  W czasie prelekcji autor przewodnika podzielił się nieznanymi szczegółami z życia Jana Pawła II, ukazując nie tylko wielkość Papieża Polaka, ale także jego ciche męczeństwo oraz wielką miłość do Kościoła i każdego człowieka.

Spotkanie prowadzone przez ks. Rafała Skitka przebiegało w miłej świątecznej atmosferze. Autor książki błyskotliwie opowiadał ciekawostki i anegdoty o Janie Pawle II, powodując nie tylko uśmiech na twarzach zebranych, ale i uzmysławiając obecnym na spotkaniu, co jest w życiu najważniejsze.  Ks. Nocoń odpowiadał również na przeróżne pytania, z właściwą sobie skromnością wysłuchał burzliwych braw, a  na zakończenie cierpliwie rozdawał autografy i dedykacje.

Uczestnicy spotkania wychodzili z salek z uśmiechami na twarzy, a niektórzy nawet z mocnym postanowieniem, by wyruszyć na pielgrzymkę do Rzymu: krocząc śladami Jana Pawła II, oczywiście.

Serdeczne podziękowania za pomysł i organizację spotkania – całego „zamieszania” kierujemy do Pana Sołtysa Bogusława Mryki wraz z małżonką, za oprawę muzyczną i nagłośnienie dziękujemy Panu Ryszardowi Piszczelokowi.

                                                                                                          Bożena Krawczyk-Ptaś

Mamy nadzieję, że spotkania z ks. Arkadiuszem Noconiem (który już pracuje nad kolejną książką, tym razem o św. Jacku) oraz innymi ciekawymi osobami będą odbywać się cyklicznie, ponieważ i czytelnicy i pisarze bardzo ich potrzebują.